SmartWire-DT komunikuje się z EtherCAT dzięki nowemu modułowi gateway firmy Eaton
Komunikacja 13 listopada 2015 michal
Firma Eaton, dostawca rozwiązań do zarządzania energią, wprowadziła nowy moduł gateway, który umożliwia konstruktorom maszyn i systemów łatwe połączenie innowacyjnego systemu instalacyjnego i komunikacyjnego SmartWire-DT z systemami magistrali EtherCAT. Nowy moduł gateway EU5-SWD-EtherCAT to najnowszy owoc współpracy z firmą Hilscher Gesellschaft für Systemautomation z siedzibą w Hattersheim, w Niemczech.
Dzięki wprowadzeniu nowego modułu gateway system SmartWire-DT obsługuje nie tylko protokoły Profibus-DP, CANopen, Modbus-TCP, Ethernet/IP, PROFINET i Powerlink, lecz także EtherCAT, który został opracowany przez firmę Beckhoff specjalnie do wysokowydajnych zastosowań w automatyce wymagających działania w czasie rzeczywistym. Oznacza to, że wszystkie korzyści filozofii SmartWire-DT firmy Eaton, takie jak uproszczone projektowanie, montaż, wykonywanie instalacji, rozruch i konserwacja, są już dostępne dla użytkowników EtherCAT. Obecnie SmartWire-DT obsługuje urządzenia sterujące, styczniki, rozruszniki silnikowe, układy łagodnego rozruchu, przemienniki częstotliwości, a nawet wyłączniki mocy i urządzenia HMI/PLC, jak również peryferyjne moduły maszyn we/wy IP67.
Pełną przejrzystość działania w systemach EtherCAT można obecnie umożliwić szerokiej gamie urządzeń sterujących i automatyki, takich jak przyciski, przełączniki RMQ-Titan, styczniki DILM, konwencjonalne (PKZ) i elektroniczne (PKE) wyłączniki silnikowe, układy łagodnego rozruchu DS7, przemienniki częstotliwości Power XL oraz wyłączniki mocy serii NZM.
Moduł gateway przekazuje dane z podłączonych urządzeń SmartWire-DT poprzez protokół EtherCAT do sterownika PLC. Umożliwia on przesył do 1000 bajtów danych wejściowych i wyjściowych z maksymalnie 99 urządzeń w pracy cyklicznej, a także obsługuje komunikację acykliczną. Moduł wyposażony jest w switch 100 Mbit do komunikacji EtherCAT oraz w diagnostyczne złącze USB.
Gateway konfigurowany jest podobnie jak inne urządzenia EtherCAT, wykorzystując standardowy plik ESI, który jest integrowany w środowisku programistycznym. Dobór i parametryzacja poszczególnych modułów SmartWire-DT odbywa się w klasyczny sposób.
Na potrzeby planowania, konfiguracji i rozruchu SmartWire-DT firma Eaton oferuje swoje dobrze sprawdzone, bezpłatne oprogramowanie SWD-Assist. Za pomocą tego narzędzia użytkownicy mogą wybrać dowolne urządzenie w systemie, wykonując zaledwie kilka kliknięć myszką. Dostępny jest również kreator, który umożliwia szybkie i łatwe sprawdzenie konfiguracji.
Stan wszystkich podłączonych urządzeń SmartWire-DT może być zweryfikowany poprzez interfejs diagnostyczny bramki, co oznacza, że rozruch odbywa się szybko i wygodnie, bez potrzeby podłączenia sterownika PLC.
Urządzenia SmartWire-DT posiadają aprobaty CE, UL i CSA, co umożliwia ich powszechne stosowanie na całym świecie.