Przemiennik częstotliwości DE11 – Eaton przedstawia nowy poziom konfiguracji z CANopen Przemiennik częstotliwości DE11 – Eaton przedstawia nowy poziom konfiguracji z CANopen
PowerXL DE11 otwiera nowe możliwości zastosowań zwiększających efektywność energetyczną w układach mechanicznych Firma Eaton rozszerza ofertę przemienników częstotliwości PowerXL DE1 o model DE11. Oprócz... Przemiennik częstotliwości DE11 – Eaton przedstawia nowy poziom konfiguracji z CANopen

PowerXL DE11 otwiera nowe możliwości zastosowań zwiększających efektywność energetyczną w układach mechanicznych

Przemiennik częstotliwości DE11

Przemiennik częstotliwości DE11

Firma Eaton rozszerza ofertę przemienników częstotliwości PowerXL DE1 o model DE11. Oprócz dostępnego w standardzie interfejsu Modbus oraz opcjonalnej obsługi SmartWire DT nowy produkt oferuje możliwość bezpośredniego połączenia z protokołem CANopen. Rozwiązanie to otwiera nowe możliwości zastosowań w układach napędowych, a przy tym pozwala w prosty sposób, skutecznie i niewielkim kosztem spełnić wymagania Dyrektywy ErP.

Przemienniki częstotliwości PowerXL DE1 i DE11 to produkty, które firma Eaton wprowadziła do oferty jako narzędzia ułatwiające dostosowanie aplikacji z silnikami elektrycznymi do wymogów wynikających z regulacji ErP. W celu spełnienia wymagań dotyczących efektywności energetycznej, na przykład w przypadku pomp i wentylatorów, silniki często będą wymagać elektronicznej regulacji prędkości obrotowej. Taką funkcjonalność oferują przemienniki częstotliwości. W wielu jednak przypadkach klasyczne przemienniki częstotliwości oferują zwykle zbyt wiele funkcji, a ich obsługa jest skomplikowana i wymaga rozległej wiedzy z dziedziny napędów. Z myślą o zbudowaniu pomostu łączącego świat prostych w obsłudze rozruszników silnikowych oraz klasycznych przemienników częstotliwości zapewniających regulację prędkości silnika firma Eaton stworzyła urządzenia serii DE1 i DE11.

Podobnie jak w przypadku DE1, przemiennik DE11 umożliwia regulację prędkości silników elektrycznych w zakresie mocy do 7,5 kW. Podobnie jak zwykły rozrusznik silnikowy, DE11 jest gotowy do pracy bezpośrednio po dostawie, bez potrzeby ustawiania parametrów. DE11 ma zaciski wtykowe umożliwiające wstępny montaż przewodów sterowniczych, co oszczędza czas i nakłady pracy w trakcie instalacji urządzeń w szafach sterowniczych. Ponieważ szerokość DE1 i DE11 odpowiada standardowej szerokości rozrusznika silnikowego, ewentualna modernizacja istniejących układów i dostosowanie ich do potrzeb regulacji prędkości jest wygodna i szybka.

Użytkownik może wykorzystać fabrycznie skonfigurowany przemiennik DE11 i za pomocą opcjonalnego modułu wtykowego dokonać niezbędnych korekt ustawień za pomocą wkrętaka, bez potrzeby korzystania z klawiatury, oprogramowania i instrukcji. W praktycznym porównaniu z konwencjonalnymi rozwiązaniami ten sposób konfiguracji może skrócić czas instalacji nawet o 70 procent.

Dzięki konstrukcji „bez zbędnych wyłączeń” DE11 zapewnia najwyższy poziom dostępności urządzeń. Przemiennik DE11 może również wykrywać przepływ energii odzyskiwanej z silników i automatycznie ją kontrolować poprzez wydłużenie rampy zatrzymania. Ma on także funkcje: automatycznego ponownego uruchomienia, hamowania prądem stałym, kontroli prądu stałego w przypadku niewyważenia, automatycznego zmniejszenia częstotliwości kluczowania przy dużym obciążeniu i wysokiej temperaturze otoczenia. Wbudowane zabezpieczenie przeciążeniowe chroni silnik elektryczny. Przemiennik częstotliwości DE11 może pracować bez obniżania parametrów znamionowych do maksymalnej temperatury 60°C.

Za te wyjątkowe cechy przemiennik częstotliwości PowerXL DE1 otrzymał nagrodę Industriepreis 2015 [Niemiecka Nagroda Branżowa 2015] w kategorii inżynierii elektrycznej. Przemienniki DE1 i DE11 nadają się nie tylko do sterowania pracą pomp i wentylatorów, ale sprawdzają się również w innych zastosowaniach, dla których dotychczas brakowało optymalnych rozwiązań. Należą do nich przypadki, w których rozruch bezpośredni z użyciem przełącznika gwiazda-trójkąt lub softstartera jest niemożliwy, gdyż w zastosowaniach tych nie dopuszcza się do nadmiernego obniżenia momentu przy rozruchu, a rozruch bezpośredni skutkuje niepożądanym udarem prądu. Urządzenia DE1 i DE11 nadają się również do napędów o stałej prędkości obrotowej, które wymagają częstotliwości innych niż w sieci zasilającej.

lukasz