Makino wprowadza na rynek DA300 – najnowsze 5-osiowe pionowe centrum obróbkowe. DA300 to doskonałe połączenie szybkości, precyzji i elastyczności dla potrzeb wieloosiowej obróbki złożonych detali w kompaktowym wydaniu. Inspiracją do stworzenia DA300 były najlepsze cechy pionowych i poziomych centrów obróbkowych. Maszyna łączy więc w sobie konstrukcyjną sztywność i dokładność tak charakterystyczną dla centrów pionowych z wysoką produktywnością i niezawodnością centrum poziomego, oferując zestaw kluczowych atutów z „dwóch różnych światów”. Efekt to znaczne skrócenie czasu cyklu przy zachowaniu nadzwyczajnej dokładności.
Rynki docelowe
DA300 zostało stworzone z myślą o sektorze produkcji części. Grupa docelowa to producenci komponentów przemysłowych, w tym komponentów hydraulicznych i pneumatycznych, części z odlewów aluminiowych itp. To centrum obróbkowe doskonale nadaje się dla wszystkich tych, którzy zajmują się wytwarzaniem bardzo precyzyjnych, geometrycznie złożonych części i prototypów, np. dużych producentów i niewielkich zakładów wytwarzających części na zlecenie podmiotów z branży motoryzacji, medycyny, fotoniki, produkcji samochodów wyścigowych i luksusowych oraz energetyki. DA300 może także wzbudzić zainteresowanie producentów komponentów dla sektora aerospace, szczególnie niewielkich części konstrukcyjnych, komponentów satelitarnych oraz części do silników takich jak turbiny, wirniki pomp i łopatki.
Sztywność maszyny
DA300 opiera się na konstrukcji pół-mostu, tradycyjnie stosowanej w pionowych centrach obróbkowych Makino. Dzięki silnikom o bezpośrednim napędzie (DD) zaprojektowanym dla osi A i C maszyna oferuje doskonałą dynamiczną kontrolę ruchu i dostęp od pięciu stron w procesie produkcji złożonych części przy jednoczesnym zmniejszeniu liczby mocowań. Stół z dwustronnym podparciem jest osadzony na bardzo sztywnej konstrukcji ramo-wej, co sprawia, że maszyna jest jednocześnie i sztywna i lekka. Skutkuje to zwiększeniem dynamiki, przyspieszenia i prędkości maksymalnych bez uszczerbku dla wydajności. Atutem silników DD jest też ich możliwość pracy na wysokich obrotach nawet przy maksymalnym obciążeniu stołu na poziomie 250 kg. Stabilność maszyny zwiększają też doskonale zwymiarowane prowadnice rolkowe o szerokości 45 mm i śruby toczne o średnicy 40 mm.
Skrócenie czasów obróbki i czasów przygotowawczych
Wyróżnikiem DA300 jest jego produktywność, co ma niebagatelne znaczenie w kontekście zastosowania tego centrum obróbkowego w sektorze produkcji. Ta wyposażona w wyjątkowo dynamiczne wrzeciono HSK-A63 o prędkości 20 000 obr./min. maszyna pozwala skrócić czas obróbki niezbędny do przeprowadzenia operacji frezowania, wiercenia i gwintowania przy spełnieniu rygorystycznych wymogów. Standardowy magazyn na 60 części i sprawdzony automatyczny zmieniacz narzędzi (ATC), dla której inspiracją było popularne poziome centrum obróbkowe Makino z serii a1nx, działają niezawodnie, dając możliwość przezbrojenia w 3,5 sekundy. Mechanizm zamykania ATC posiada serwonapęd, który nie tylko działa niezawodnie, lecz także ułatwia mocowanie, skracając czas zmiany narzędzi. Centrum DA300 posiada także czujnik kontroli narzędzia (Vision B.T.S.) w ramach standardowego wyposażenia. Czujnik ten zatwierdza stan narzędzi skrawających przed i po każdym przezbrojeniu. System Vision B.T.S. ma minimalną ilość części ruchomych i nie wymaga fizycznego kontaktu z narzędziem skrawającym, co pozwala na zapewnienie większej, długofalowej niezawodności działania i zmniejsza ryzyko wyszczerbienia delikatnych materiałów narzędzi takich jak diament polikrystaliczny (PCD). Tworzy on zarys narzędzi skrawających, określając ich długość, rozmiar i przybliżony ciężar.
Inteligentna funkcjonalność
Wyposażone w najnowszy sterownik Makino Professional 6 (PRO 6) DA300 posiada kilka inteligentnych funkcji, które pozwalają zwiększyć jego produktywność. Sterownik został opracowany, aby sprostać zapotrzebowaniu klientów na udoskonalenia procesów obróbki poprzez zwiększenie bezpieczeństwa, niezawodności i produktywności oraz uproszczenie obsługi.
Cele te zostały osiągnięte dzięki obniżeniu ryzyka kolizji, zwiększeniu operacyjności, m.in. poprzez włączenie wielu dotychczas opcjonalnych funkcji jako funkcji standardowych, jak również poprawie efektywności maszyny. Sterownik został zaprojektowany z myślą o prostej, intuicyjnej obsłudze po-przez uproszczone menu i ikony podobne do tych stosowanych w smartfonach.
Nowe zaawansowane funkcje kontroli ruchu, określane jako inteligencja geometryczna (GI), zmniejszają całkowity czas cyklu, szczególnie w przypadku typowych komponentów produkcyjnych. GI wiercenie umożliwia ruch wrzeciona i narzędzia po łuku od otworu do otworu zamiast wzdłuż kwadratowej ścieżki posuwu. Skutkuje to skróceniem czasu przygotowania w po-równaniu ze zwykłym procesem wiercenia według schematu otworów. GI frezowanie stworzono natomiast z myślą o poprawie wydajności procesu frezowania 2-D. Dzięki tej funkcji użytkownik może określić przedział tolerancji zaokrąglania rogów dla każdej ścieżki posuwu w procesie frezowania.
Inna inteligentna funkcja maszyny to aktywna kontrola bezwładności (IIAC), która służy zwiększeniu szybkości ruchów maszyny w oparciu o system atrybutów dynamicznych. IAC uzyskuje informacje zwrotne z systemu serwonapędu i ustala optymalny współczynnik przyspieszenia i zatrzymania dla danej części.
Lepsza operacyjność bez uszczerbku dla prostej obsługi i bezpieczeństwa
Poprawa produktywności idzie w parze z najnowszymi środkami zachowania bezpieczeństwa dzięki wysoce zaawansowanemu systemowi zapobiegania kolizjom w czasie rzeczywistym (CSG). Ma to szczególne znaczenie i implikacje dla efektywności w aplikacjach 5-osiowych. Ze statystycznego punktu widzenia najczęstszą przyczyną uszkodzeń wrzeciona jest kolizja. Głównymi czynnikami powodującymi kolizje są błędy w obsłudze, ustawieniach i edycji, a także doborze i mocowaniu narzędzi – wszystkie błędy, które występują na samej maszynie. Zabezpieczenie przed kolizjami uwzględnia faktyczne uwarunkowania danej maszyny, aby zapobiegać kolizjom.
Doskonały system zarządzania chłodzeniem i usuwania wiórów
Znaczenie efektywnego zarządzania chłodziwami w pionowych centrach obróbkowych jest często niedoceniane, choć jest ono absolutnie niezbędne w przypadku maszyn, od których oczekuje się wysokiej produktywności, te natomiast generują duże ilości wiórów na minutę. W odróżnieniu od konwencjonalnych 5-osiowych stołów uchylno-obrotowych, gdzie po każdej stronie kołyski znajdują się dwa wąskie korytka do usuwania materiału, DA300 posiada szeroką, otwartą kołyskę i szerokie korytko umieszczone pod stołem, gdzie gromadzi się cały usuwany materiał. DA300 posiada też doskonały system zarządzania chłodziwami. Obfity strumień chłodziwa z górnego systemu chłodzenia przestrzeni roboczej zapobiega gromadzeniu się wiórów i sprzyja ich efektywnemu usuwaniu.
Dokładność operacyjna i kontrola termiczna
Maszyny Makino słyną ze swojej technologii kontroli termicznej. DA300 nie jest bynajmniej wyjątkiem w tym zakresie. Termicznie symetryczna konstrukcja w połączeniu z efektywnym usuwaniem ciepła z wrzeciona, elementów wsporczych takich jak śruby toczne i silników zapewniają stabilność maszyny i niezwykłą dokładność obróbki nawet podczas długich godzin pracy.
Gotowość do automatyzacji
DA300 jest gotowe do włączenia do zautomatyzowanych komórek produkcyjnych. Stół (340 mm na 300 mm) posiada 5 portów pneumatycznych (opcjonalnie hydraulicznych), co gwarantuje gotowość do obsługi palet przy zapewnieniu szybkiej i efektywnej wymiany narzędzi oraz maksymalnego wykorzystania maszyny. Łatwy dostęp do stołu od boku nie zakłóca działania maszyny z przodu i pozwala na wykorzystanie różnych możliwości automatyzacji, począwszy od standardowych systemów zaciskowych z punktem zerowym aż po bezpośrednią obsługę części poprzez zaciski hydrauliczne.
Podsumowując, można stwierdzić, że 5-osiowe pionowe centrum obróbko-we to niezrównane połączenie wysokiej produktywności, jakości i bezpieczeństwa operacyjnego z intuicyjną prostą obsługą.