Branża Automotive w obliczu czwartej rewolucji przemysłowej Branża Automotive w obliczu czwartej rewolucji przemysłowej
Polska branża motoryzacyjna kolejny rok święci triumfy – to druga, po przemyśle spożywczym, największa branża produkcyjna w Polsce. By utrzymać tendencję wzrostową polski sektor... Branża Automotive w obliczu czwartej rewolucji przemysłowej

Polska branża motoryzacyjna kolejny rok święci triumfy – to druga, po przemyśle spożywczym, największa branża produkcyjna w Polsce. By utrzymać tendencję wzrostową polski sektor automotive inwestuje w najnowocześniejsze rozwiązania, dotyczące automatyzacji produkcji. Jakie technologie będą stanowić o przyszłości tej ważnej branży?

Mimo tego, że branża automotive jest w Polsce bardzo silna to w wielu aspektach daleko nam nie tylko do światowej czołówki, ale również do sąsiedniej konkurencji, jak Czechy czy Słowacja. Widać to doskonale jeśli skorzystamy z wskaźnika gęstości robotyzacji w branży – w Polsce wynosi on 103 roboty na 10 tys.  pracowników, w Czechach 325, w Słowacji 709, a u lidera, którym jest Japonia wynosi 1414. Dlatego automatyzacja produkcji to kolejne wyzwanie branży w walce o optymalizację kosztów i zagwarantowanie najwyższej jakości. Wbrew obiegowym opiniom automatyzacja produkcji nie wpływa na ograniczenie zatrudnienia – polska branża motoryzacyjna wciąż rośnie, a wraz za tym wzrostem podąża większe zatrudnienie – przedsiębiorcy zakładają jego stały, kilkuprocentowy wzrost. – Człowiek w wyniku robotyzacji i automatyzacji nie wykonuje już obciążających fizycznie prac, nadal jest jednak niezbędny w łańcuchu produkcji po to by kontrolować jakość i nadzorować pracę maszyn. W mojej ocenie to szansa dla pracowników na zwiększenie swoich kompetencji, a tym samym rozwój zawodowy – mówi Dariusz Wojciechowski, Account Manager Automotive z Rockwell Automation.

Zmiana specyfiki branży również wymusza szybsze implementowanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych – obecnie nowe modele aut pojawiają się szybciej niż kiedyś, jest ich również więcej. By nadążyć z produkcją fabryki muszą mieć zagwarantowaną elastyczność linii produkcyjnej oraz jej niezawodność, tak by nie dochodziło do przestojów. Nieprzerwaną i sprawną produkcję zapewniają rozwiązania integrujące przepływ i agregację danych z każdego etapu prac oraz technologie zwiększające bezpieczeństwo pracowników. – Duża część branży automotive jest już zautomatyzowana i może być już gotowa na przyjęcie rozwiązań Industry 4.0. Żeby sprawdzić jak zintegrować funkcjonujące już rozwiązania należy przeprowadzić audyt – firmy oferujące technologię Industry 4.0. przeprowadzają go w ramach swoich usług – podkreśla Dariusz Wojciechowski.

Na pierwszą potrzebę nowoczesnych przedsiębiorstw z branży motoryzacyjnej odpowiadają rozwiązania takie jak Connected Enterprise, umożliwiające wykorzystanie inteligentnych zasobów fabryki do szybkiego podejmowania decyzji na każdym poziomie przedsiębiorstwa. Pozwala to na bieżący monitoring prac i szczegółowe raportowanie postępów czy przestojów w czasie rzeczywistym. – Rozwiązania Industry 4.0 służą nie tylko menadżerom i inżynierom, ale wszystkim pracownikom – jeśli napotykają niespodziewany problem czy z jakiegoś powodu stracą płynność wykonywania zadań to za pomocą Connected Enterprise otrzymają niemal natychmiast niezbędne wsparcie. – mówi Dariusz Wojciechowski.

Drugim ważnym aspektem czwartej rewolucji przemysłowej jest bezpieczeństwo przedsiębiorstwa. Składa się na nie zarówno zabezpieczenie pracowników jak i dbałość o ochronę danych. W obliczu licznych ataków hakerskich istotna jest realizacja bezpiecznych architektur sieciowych przy zachowaniu najwyższej wydajności i realizacji autoryzowanego dostępu do odpowiednich danych w odpowiednim czasie.

Otwarta sieć komunikacyjna umożliwia realizację tych wszystkich aspektów. Jest to rozwiązanie dające nowe możliwości, jednak należy je odpowienio implementować. Pomocą służą eksperci od zarządzania sieciami przemysłowymi. Potwierdza to trend oraz konieczność łączenia warstw OT oraz IT w przedsiębiorstwach.

W nowoczesnych, zautomatyzowanych i zrobotyzowanych przedsiębiorstwach wciąż najważniejszy jest człowiek, a najnowsze osiągnięcia techniki mają służyć jego wygodzie i bezpieczeństwu. To z kolei przekłada się na większą efektywność produkcji, w tym mniejszą liczbę jej przestojów.

Przygotowanie się do czwartej rewolucji przemysłowej nie wymaga często kompleksowych zmian w zakładzie. Wprowadzanie nowych rozwiązań można zaplanować na etapy i realizować implementację według strategii. Dlatego warto zacząć wprowadzać je jak najszybciej by nie wypaść z gry.

Źródło: Rockwell Automation

michal